سیم و کابل

سیم و کابل‌ های متفاوت را می‌شناسید؟

سیم و کابل‌ هادی‌های برق و الکتریسیته هستند که برای انتقال جریان الکتریکی بین دو محل متفاوت و ارتباط بین دستگاه‌های الکتریکی استفاده می‌شوند. به طور کلی سیم و کابل از قسمت‌های زیر تشکیل می‌شوند.

با این که سیم و کابل ساختمان مشابهی دارند و از نظر تعریف بخش‌های مختلف بین سیم و کابل تفاوتی وجود ندارد، اما نمی توان هر دوی آنها را با هم بررسی کرد. شکل و شمایل سیم و کابل به هم شبیه است. حتی دسته بندی سیم و کابل هم مشابه هم دیگر است، اما ما سیم و کابل را به طور جداگانه بررسی می‌کنیم.

سیم و کابل ، تعریف سیم

سیم‌ و کابل ها به سه دسته تقسیم می‌شوند:

 • سیم و کابل مفتولی یا سیم خشک
 • سیم و کابل نیمه افشان
 • سیم و کابل افشان

سیم و کابل مفتولی یا سیم خشک

سیم و کابل مفتولی یک سیم تک رشته است و برای فرم کاری داخل تابلوهای برق استفاده می‌شود.‌هادی این سیم‌ها مس استانداد شده با پوششی از ماده پی وی سی است. انعطاف پذیری سیم و کابل مفتولی از دو سیم دیگر کمتر است. استفاده از سیم و کابل مفتولی در داخل دیوار به طور مستقیم مجاز نیست. این سیم و کابل دارای ولتاژ نامی 450/750 ولت را دارد.

سیم و کابل نیمه افشان

سیم و کابل نیمه افشان، ساختمانی مشابه سیم مفتولی دارد.

این سیم و کابل دارای ولتاژ نامی 450/750 ولت را دارد. کاربرد سیم و کابل نیمه افشان برای مواردی است که نیاز به انعطاف بیشتری نسبت به سیم‌های مفتولی است. مانند سیم و کابل مفتولی عایق از آن پی وی سی است.

سیم و کابل افشان

ساختمان این سیم و کابل هم شبیه سیم‌ و کابل های دیگر است. از دو قسمت‌هادی و عایق از جنس پی وی سی ساخته شده است. سیم‌ و کابل های افشان از تعداد زیادیرشته‌های نازک مسی تشکیل شده است. انعطاف پذیری این سیم و کابل از مفتولی وافشان بالاتر است. ولتاژ نامی این سیم و کابل 300/500 ولت است.

سیم‌ و کابل ها دسته بندی‌های دیگری هم دارد. که این دسته بندی‌ها را می‌توانید در جدول زیر ببینید:

موارد مصرف حروف مشخصه
سیم و کابل تک لا با روکش پلاستیک برای سیم کشی ساختمان NYA
سیم و کابل افشان با روکش پلاستیک برای سیم کشی ساختمان NYAF
سیم  و کابل مخصوص با روکش پلاستیک برای سیم کشی ساختمان NSYA
سیم و کابل مقاوم در مقابل رطوبت NYM
سیم و کابل با روکش پلاستیک مخصوص برای روشنایی و لوازم خانگی NYZ
سیم و کابل برای مصرف لوستر و چراغ‌ها NYFA
سیم و کابل دو رشته ای برای مصرف روشنایی(دولا) NYFAZ
سیم  و کابل مکالمه و خبری Y
سیم و کابل کواکسیال T

 1. سیم (NYA):

از این سیم و کابل برای نصب بدون حرکت در محل‌های خشک و در داخل لوله ی پی وی سی و فولادی استفاده می‌شود. این سیم، مسی نرم با روکش پلاستیکی دارد. استفاده از این سیم و کابل در زیر گچ مجاز نیست.

 1. سیم (NYAF):

این سیم و کابل هم برای نصب بدون حرکت در محل‌های خشک و در داخل لوله ی پی وی سی یا فولاد کاربرد دارد. ساختمان این سیم و کابل به شکل رشته‌های نازک سیم و کابل مسی به هم تایبده شده یا روکش پلاستیک است. استفاده از این سیم و کابل هم در زیر گچ مجاز نیست.

 1. سیم و کابل (NYM):

مورد کاربرد این سیم و کابل در نصب ثابت در محل‌های خشک یا مرطوب یا زیر گچ بدون لوله یا روی مقره ( مثلا کولر) است. سیم‌های مسی یک لایه با عایق پی وی سی ، که چند نمونه ی آن با هم در یک کلاف روکش پی وی سی شده است.

 1. سیم و کابل (NYFA):

برای نصب ثابت در داخل لوله ی پی وی سی و فولادی استفاده می‌شود. برای اشیای قابل حمل استفاده نمی‌شود. این سیم و کابل به شکل سیم‌ و کابل های نازک مسی به هم تابیده با مواد پی وی سی عایق شده است.

 1. سیم و کابل (NYAFZ):

برای مصرف روشنایی و نصب ثابت کاربرد دارد. برای وسایل قابل حمل مجاز نیست. داخل آن سیم‌ و کابل های نازک مسی پس از این که به هم تابیده شده است که به طور موازی با هم عایق بندی می‌شوند.

 1. سیم و کابل (Y):

در نصب ثابت در داخل لوله ی پی وی سی و فولادی برای مصرف زنگ اخبار، تلفن و سایر دستگاه‌های علامت دهنده استفاده می‌شود.

ساختمان: سیم‌ و کابل هاروکش شده با مواد پی وی سی و دو یا سه و یا چهار رشته ی به هم تابیده و تک رشته اغلب تک رشته‌ها در رنگ‌های استاندارد و در کلاف‌های صدمتری در بازار موجود است.

 1. کابل کواکسیال:

برای سیم‌ و کابل های آنتن تلوزیون و رابط دستگاه‌های صوتی و تصویری کاربرد دارد. در ساختمان آن یک کابل دو سیمه است که از یک رشته سیم داخلی(در مرکز کابل) یا عایق مخصوص (معمولا پی وی سی) و یک سیم خارجی (بافته شده برروی عایق سیم مرکزی) وجود دارد. بدین ترتیب سیم داخل در مقابل پارازیت‌های خارجی محافظت می‌شود.

سیم و کابل ، تعریف سیم و کابل

به طور کلی به هر نوع‌هادی که بتواند جریان برق را از داخل خود عبور دهد و توسط موادی از محیط اطراف خود عایق شده باشد، به طوری که ولتاژ روی سطح عایق نسبت به زمین برابر صفر و بر روی سطح سیم و کابل نسبت به زمین دارای ولتاژ فازی باشد، سیم و کابل گفته می‌شود.

شکل و شمایل سیم و کابل

ساختمان و اجزای تشکیل دهنده کابل‌های مخابراتی کاملا با کابل‌های مورد استفاده در صنعت برق فشار قوی و فشار ضعیف تفاوت دارند اما به طور کلی کابل‌ها همواره از دو قسمت اصلی‌هادی و عایق تشکیل شده اند. تفاوت سیم و کابل‌ها ناشی از کاربرد آن‌هاست یعنی نوع کارشان موجب میشود که جنس، شکل، سطح مقطع و تعداد‌هادی‌ها و عایق‌ها با یکدیگر تفاوت داشته باشند این تفاوت‌ها موجب تقسیم بندی کابل‌ها می‌شود.

هادی سیم و کابل‌ ها:

هادی از سیم و کابل مسی تقریبا خالص و دارای انعطار قابل قبول و یا از آلومنیوم و یا آلیاژ‌های مخصوص ساخته میشود. سطح مقطع‌هادی‌ها ، با توجه به مقدار جریان عبوری و نوع کاربرد در اندازه‌های گوناگون و شکل‌های متفاوتی درست میشوند.‌هادی‌های کابل را از دیدگاه‌های مختلف میتوان تقسیم بندی نمود در این جا کابل‌ها را از نظر سطح مقطع‌هادی، تعداد رشته و هم چنین از نظر کاربرد به صورت زیر مورد بررسی قرار میدهیم.

 1. ‌هادی‌ها از نظر تعداد رشته به دو شکل تک رشته (مفتولی) و چند رشته (افشان) وجود دارند. برای مشخص کردن‌هادی‌های تک رشته از حرف اختصاری (e) و کابل‌های چند رشته از حرف اختصاری (m) استفاده می‌شود.
 2. ‌هادی‌ها از نظر شکل سطح مقطع نیز به دو شکل گرد و مثلثی (سکتور) وجود دارند.برای مشخص کردن‌هادی‌های گرد از حرف اختصاری (r) و کابل‌های مثلثی از حرف اختصاری (s) استفاده می‌شود.
 3. کابل‌ها را از نظر کاربرد به دو دسته ی کابل‌های مسلح که برای تحمل ضربه‌ها، فشار ، نفوذ رطوبت و سایر عوامل دارای محافظند و دیگر سیم و کابل‌های غیر مسلح که فاقد محافظند تقسیم می‌کنند.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s